
Кристина ПАТРАШКОВА
Мръсни улици, липса на стил в строителството, грозни витрини и лога, бездарни графити. Това е средата в почти всеки град, включително и в София. Градската среда е като временно закачена брошка на ревера. Важно е да е чисто и подредено, ако трябва да бъде посрещната чуждестранна делегация, а чужденците да ахнат от красотите на родината.
Градовете имат главни архитекти, които могат да вдигат всякакви сгради, но когато става дума за оформянето на паркове, витрини и площади, художниците притежават специални знания и вкус. Липсата на главен художник за оформяне на цялата градска среда личи все повече. Права е директорката на Софийската градска галерия Аделина Филева, която призова позицията главен художник да бъде възстановена. Защото никой по-добре от него не би дал съвети за реставриране на сгради, без да бъде нарушен стилът, за дизайна на всичко, което ни заобикаля.
Градската среда оформя естетическия вкус, поражда интерес към миналото и възпитава респект към паметта. Ако това се случи, край морето няма да изникват черни постройки, ще се върне общият стил в оформянето на парковете. Защото средата формира човека и го кара да гледа на света по друг начин.
Лошите произведения в публичното пространство нанасят вреда. Както лошата храна вреди, така и произведенията с ниско ниво вредят на хората. Намесата на главен художник може да се усети в създаването на красиви витрини, в шрифтовете на табелите и рекламите по улиците.
И понеже това го няма, няма и никакво отношение към естетиката. Важно е да влезеш вкъщи и да ти е уютно, нищо че пространството пред блока ти е затънало в мръсотия, а докато стигнеш до вкъщи, си минал покрай грозни издраскани фасади, тъпи реклами и кичозни украси.
А ни предстои да посрещаме гости за домакинството на „Евровизия“. Добре е да мислим за залата, транспорта, пътищата и хотелите. Но нали гостите ще се разхождат цял ден по улиците?
Така че, ако не променим средата, спукана ни е работата. Да създадем бангаранга – полезен шум за връщане на главните художници в градовете.
