
Кандидатът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) за столичен кмет Васил Терзиев не поиска подкрепа от ГЕРБ за предстоящия балотаж срещу издигнатата от БСП Ваня Григорова. Това заяви по Нова телевизия той. По думите му някои не го припознават в момента като такъв, но ще се бори да бъде достоен кмет за всички.
Той заяви, че никога не се е виждал с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и досега не е търсил неговата подкрепа. Подчерта, че още преди началото на кампанията е обявил, че са политически опоненти на ниво София.
Според Терзиев в правителството ще има допълнително напрежение, ако той не стане кмет. Не се нае обаче да прогнозира дали то може да падне.
Той се опита да опровергае широко споделяното мнение, че бяга от сблъсък с кандидата на левицата Ваня Григорова и се държи като страхливец. „Направил съм 6 дебата, 3 от които с Ваня Григорова.“
Истината обаче е, че той отказа на две телевизии – БНТ и бТВ, след като бе дал принципно съгласие в още в нощта след първия тур. Поканата му към Григорова да участват в Дарик радио със секунданти бе отхвърлена от претендентката на левицата.
„Като един от ключовите хора в държавата, нормално избирателите да се интересуват от твоята геополитическа ориентация. Аз съм заявявал моята много открито. Бакалски сметки не можеш да правиш с убежденията”, поясни той.
„Би било жалко, ако хората гласуват с наказателен вот за Григорова. Ти гласуваш за добро управление на града. Не знам какво точно биха наказали хората”, каза още той.
По думите му с това, което правят от неговия екип, са заслужили доверието на хората. Терзиев изтъкна, че краткосрочният план е в неделя да мобилизират максимален брой хора, които да гласуват, разбирайки важността на този избор. „Да спечелим изборите, да имаме максимален брой районни кметове и оттам-нататък да имаме предпоставки да реализираме много от политиките, които искаме”, каза Терзиев.
По повод корупцията в София, той обясни: „Нашата борба ще бъде да внедрим система за оценяване на риска от корупция – това е методология, която включва анализ на всички процеси, практики, за да видиш ти къде седиш като звено. Всяка система за антикорупция казва едно – борбата с корупцията тръгва от върха. Когато хората отгоре-надолу нямат толерантност към корупцията, се задействат процесите.”
Терзиев определи графитите по столичните сгради като „голяма тема“, защото те ни карали да изглеждаме като гето. „Това ще бъде голяма борба да се спре. За мен то е престъпление. Всички институции трябва да работят, защото София не изглежда като хората”, каза още той.
Коментирайки метрото в София, той заяви: „Нямам проблем да оценя добрата работа на друг човек и друг екип. Имаме интерес градът да се развива. На г-н Братоев трябва да му се направи паметник, този човек е спасил стотици милиони европроекти, за да се реализира метрото.”
На въпрос какво ще прави, ако не стане кмет, той заяви: „Ще благодаря на избирателите, независимо от крайния резултат, на екипа ми и ще си помисля какво да правя. И преди да се занимавам с политика съм се занимавал с общественополезна дейност. Ще продължа да си работя за по-добра София.”
