4.5 C
София
понеделник, 20 януари 2025 г.

Висши полицаи уличили Кирил Петков за незаконния арест на Борисов

Висши полицаи, принудени да арестуват Бойко Борисов на 17 март 2022 година, са дали показания срещу Кирил Петков по делото срещу него, научи „Филтър“ от хора, свързани с разследването на скандалния случай. На тази дата лидерът на ПП беше премиер, а предшественикът му на поста Бойко Борисов се озова в Седмо районно управление на МВР в столицата със заповед за задържане за 24 часа. По този казус е едно от висящите досъдебни производства срещу висши политици, които дълго време не се появяваха публично заради кризата в парламента и в управлението на страната.

Точно преди седмица „Филтър“ разкри, че главният прокурор Борислав Сарафов погва политици от всички партии и начело в списъка е именно Кирил Петков, срещу когото има още две разследвания. В понеделник той лично поиска от Народното събрание да свали имунитета на Петков. Според следователите и наблюдаващия прокурор Петков е извършил престъпление по служба, като е превишил правомощията си и е наредил на подчинените си от изпълнителната власт да арестуват показно лидера на ГЕРБ, финансовия му министър Владислав Горанов и пиарката му Севделина Арнаудова. Петков обяви, че ще се откаже от имунитета си, за да бъде обвинен. Какво се е случило тогава, разкри специално пред „Филтър“ участник в процесите.

В началото на 2022 година „Продължаваме промяната“ управлява в коалиция с ДБ, БСП и ИТН. На власт са от няколко месеца, но бързо губят доверието на избирателите си. Обещаната борба с корупцията не дава резултат, избухват и много скандали за управлението на новата власт. В същото време МВР търси повод за всякакви разследвания на управлението на ГЕРБ по разпореждане на вътрешния министър Бойко Рашков. Двамата са имали много разговори за това как могат да арестуват Бойко Борисов, а Кирил Петков е бил особено настоятелен това да се случи. В кабинета му в Министерския съвет Петков е провеждал срещи по няколко пъти с екипа си. Тогава Рашков го запознал с показанията на обвиняемия за редица престъпления Васил Божков, който тогава беше в Дубай. Показанията са получени по интернет. В тях хазартният бос пише, че е бил изнудван за пари от ГЕРБ, за да запази бизнеса си – история, която е разказвал много пъти и преди. МВР обаче може да задържа само по неотложност за престъпления, които няма време да докладва на прокуратурата. Рашков обяснил на Кирил Петков, че няма как да арестуват Борисов по показанията на Божков, които са извън способите на НПК. Петков се ядосал и настоявал да бъде разпитан лично, за да се започне дело по неотложност. Така в Министерския съвет пристигат разследващи полицаи, извикани лично от Рашков. Минути по-късно е наредено да се влезе в имотите на Борисов, Горанов и Арнаудова. 

Милен Йоцов от националната полиция е един от висшите служители на МВР, който днес е на още по-висок пост в системата. Тогава той изпълнявал заповедите на директора си Венцислав Кирчев и не е имал избор как да действа, защото му било наредено. Всичко това по-късно споделил със следователи, които имат правомощия да разследват бивши премиери. Нещо, което Кирил Петков не е съобразил, като е настоявал за ареста на Борисов. По същата причина след това съдът обяви задържането на тримата за незаконно. МВР няма правомощия да разследва висши управленци, макар и бивши.

Освен показанията на Йоцов и други от националната полиция, разследването срещу Кирил Петков има и много други свидетели, както и видеозаписи от коридорите на кабинета му. Месец след ареста на Борисов още Иван Гешев като главен прокурор поиска тези записи за период от 21 февруари до 21 март. На тях се виждат всички участници в срещата, както и полицаите, които са извикани в кабинета на премиера Петков. По делото е разпитван и Бойко Рашков, който тогава беше вътрешен министър, но той твърдял, че в това качество не може да издава заповеди за задържане, и насочил следователите към разследващите полицаи, които са разпитвали Петков. В показанията си лидерът на ПП твърдял, че са го запознали с доклад за постъпленията в бюджета и щетата, нанесена от невнесените такси от хазарта, а Божков твърдял, че е плащал подкупи на Горанов и Борисов за това. Бил притеснен, че ако този доклад стигне до тях, те ще вземат превантивни мерки.

Арестът на Борисов става само ден след среща на Кирил Петков с европейския прокурор Лаура Кьовеши, от която той поискал съдействие за разследването. Тя му отговорила, че ще направи всичко по нейните компетенции, но това не се случва. След като МВР образува делото по неотложност, то е докладвано в прокуратурата, където по-късно го прекратяват заради липса на данни за престъпление. То също е част от материалите по разследването срещу Кирил Петков.

Александър МЕТОДИЕВ

 

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img