
Северна Корея реализира колосални печалби, като предоставя военна подкрепа на Русия. В замяна на оръжие и „пушечно месо“ режимът на Ким Чен Ун получава чуждестранна валута, енергийни ресурси и най-нови технологии, пише Nikkei Asia. Според оценки на изследователския институт към Националната разузнавателна служба на Южна Корея, за три години Северна Корея е спечелила до 13 милиарда долара. Тази сума е почти равна на годишния брутен вътрешен продукт на страната.
Отбелязва се, че само за доставката на ракетна артилерия и близо 250 ракети KN-23 с малък обсег Пхенян е получил от 7 до 13,8 млрд. долара. Отделен източник на приходи е станало разполагането на севернокорейски войски. Русия е платила над 600 милиона долара за привличането на войници от Северна Корея, чиято численост на фронта възлиза на около 10 000 бойци от специалните сили и още толкова инженери и оператори на дронове. Според наличните данни Ким Чен Ун планира да изпрати на война още 30 000 военни.
Според докладите наемниците получават значителни по стандартите на Северна Корея възнаграждения.
„Тези севернокорейски войски, които воюват в руско-украинската война, получават около 2 000 долара месечно като компенсация, както и изплащане в случай на загиване до 10 000 долара“, отбелязват изследователите.
Към февруари 2026 г. вече около 6 000 войници от Северна Корея са били убити или ранени.
Икономическият ефект от сътрудничеството с Русия вече се забелязва по улиците на Пхенян.
„Броят на луксозните автомобили по улиците значително се е увеличил в сравнение с миналата година“, пише медията, позовавайки се на източник, посетил столицата на Северна Корея през есента на 2025 г.
Според очевидеца в града са се появили много японски и европейски автомобили с частни номера.
Освен това, както се отбелязва в докладите, Ким се отнася към завръщащите се войници като към герои, а семействата на загиналите получават елитни жилища.
