8.8 C
София
неделя, 20 април 2025 г.

Вярваме ли, когато си татуираме кръстове?

Науката и изкуството не са ни особено важни. Това е констатация, на която, уви,  се натъкваме ежедневно в страната ни и за пореден път намерихме нейно доказателство през отминалата седмица, удавени в новинарския поток за липсващи бюлетини от отминалите избори и крамолите в парламентарната зала. В нито една от централните новинарски емисии по националните телевизии не беше отразено наистина изключително важен изследователски труд, който беше представен официално в централния салон на Българската академия на науките. Дори присъствието на председателя на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, Неврокопският митрополит Серафим, Великотърновският митрополит Григорий, Мелнишкият епископ Герасим, учени и богослови не можа да възбуди любопитството на новинарите към капиталния изследователски труд – книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“. 

548 страници книга с над 700 илюстрации. Книга, в която е вложен труд на десетки изследователи-изкуствоведи, сред които Александър Куюмджиев, Веселина Йончева, Дарина Бойкина, Иван Ванев, Иван Рашков, Иванка Гергова, Майя Захариева, Маргарита Куюмджиева, Мариела Стойкова, Мария Колушева, Наталия Неделчева, Ралица Русева, Тереза Бачева, Цвета Кунева, Цветан Василев. Нещо повече, това е книга, която е поглед не просто към 100-годишната история на един от най-важните музеи в страната ни – Националния църковен историко-археологически музей, но и публикува в целия й обем най-голямата колекция от икони, съхранявана в българска музей институция – икони, прославили страната ни в редица международни изложби. Икони, част от които за първи път се представят пред обществото ни, защото досега са оставали в мрака на музейното фондохранилище.

Пламен В. Петров

Прочетете още на сайта за изкуство bgart.bg

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.