16.8 C
София
петък, 20 юни 2025 г.

Юношество

Сякаш живеем в криминален филм. Момчета с качулки хвърлят бомбички върху хора на футболен мач, други показват нацистки знаци на публично място, младежи нападат деца в мол, ескалацията преминава всички граници и стига до най-страшното – убийство. Десетки случаи, в които, за жалост, историите са напълно реални, а героите са от плът и кръв. Във време, в което срещите в социалните мрежи напълно изместиха реалните контакти лаптопът придоби по-висока стойност от човешкия живот. Откъде идва тази агресия, кой я провокира и къде е точката на пречупване – тези отговори са трудни дори за професионалните психолози. Но пък са важни поне колкото дебатите за зелената енергия, за здравословното хранене и опазването на природата, които са в центъра на вниманието на брюкселската администрация.

Само преди две седмици поредно убийство разтърси България. 18-годишната Магдалена Русева от Хасково беше открита мъртва на 30 април, четири дни след подаването на сигнала за изчезването й. Последните й минути са запечатани от охранителна камера, а на кадрите се вижда да влиза в денонощен магазин с двама младежи, единият от тях е 17-годишният Иван Костов. По-късно другото момче си тръгва и Магдалена остава сама с Иван. Той я завежда в къщата на дядо си на ул. „Тимок“, където я удушава с шнур или връзки. След убийството скрива тялото ѝ в бидон в изоставена къща на 600–700 метра от местопрестъплението. След разплитането на престъплението майката Лидия Трендафилова сподели версията, че дъщеря й била държана насила от хора от близкия й кръг и подозира, че е измъчвана в продължение на дни. Появи се и информация за дълъг списък, от който името на Маги вече било задраскано. По този повод ГДБОП разследва „фабрика да фалшиви новини“.

Магдалена и Иван се познавали отдавна, учили са в една гимназия, но станали близки преди няколко месеца, когато започнали работа в заведение в Хасково. През март Иван е бил извикан в кабинета на училищния психолог, след като проявява агресия срещу учител. 17-годишният тийнейджър е обвинено за умишлено убийство, извършено по особено жесток начин. Той е непълнолетен и по закон може да получи до 12 години лишаване от свобода.

Преди броени дни четири 13-годишни момчета пребиха малолетно момиче в Божурище. Лекарите са установили травма на корема, седалището и таза, слаба Богу, момичето е без опасност за живота. В малките часове на 6 май в градинката пред Народния театър група тийнейджъри е нападната от свои връстници. Това е пореден пример за престъпления, извършвани от агресивни групи, които полицията наблюдава. От началото на годината има 28 случая, при които младежи в черни дрехи, често с маски, ножове, палки и лютив спрей, нападат без причина беззащитни граждани, по-често непълнолетни, в тъмната част на денонощието, съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Тези група са наричани „локали“.

През последните години се наблюдава тревожен ръст на онлайн общности, които пропагандират токсична мъжественост и омраза към жените – явление, известно като част от т.нар.„manosphere (мъжка сфера). Маносферата е международна мрежа от инфлуенсъри и общности в социалните медии, които промотират мъжкото превъзходство и антифеминистките идеологии. Тези групи обещават на тийнейджърите сила, контрол и „истинска мъжественост“. В действителност обаче предлагат примитивен модел на доминация, емоционална студенина и агресия. Особено уязвими са момчетата, които се чувстват несигурни, отхвърлени или изолирани – те бързо могат да попаднат в плен на речта на омразата, разпространявана чрез мемета, клипове и „вдъхновяващи“ фигури в TikTok, YouTube и форуми като Reddit и 4chan. Там им се внушава, че за проблемите им са виновни жените, феминизма или обществото.
Онлайн женомразството се е увеличило с тревожна скорост през последните 15 години. Влиятелните лица в социалните медии в „маносферата“ разпространяват наративи, че жените са фундаментално по-нисши от мъжете. Проучване, поръчано от благотворителната организация Hope not Hate през 2023 г. установява, че 80% от 16- и 17-годишните британски момчета са консумирали съдържание, създадено от Андрю Тейт, известен член на маносферата. За разлика от това, само 60% от момчетата в същата възрастова група са чували за британския министър председател. Затова английският криминален сериалът на Netflix Adolescence („Юношество“) породи толкова силна дискусия за мъжкото насилие и ефекта на „маносферата“ върху момчетата. През последното десетилетие броят на тийнейджърите в Обединеното кралство, убити с острие или остър предмет, се е увеличил с 240%.

Съществуват различни изследвания, разглеждащи как полът, сексуалността и взаимосвързаните идентичности са представени във видеоигрите. Те разчитат на стереотипни представи за пола, които позиционират „успешните“ мъже като силни, богати, агресивни и хетеросексуални. В същото време жените са силно сексуализирани или заемащи поддържащи роли. Инселите, за които се говори в „Юношество“, са само една от групите в маносферата, но те са най-известните. Смята се, че са неуспешни в постигането на секс и романтични връзки с тези, които желаят. Очаква се, че момичетата дължат секс на момчетата, а те са оценявани според своята „мъжественост“.

Психологът Христо Монов: Неолиберална идеология превърна и хората във вещи


Сега е много е лесно да направиш списък с момиченца и да кажеш: Аз мога да ги продам или да ги убия

– Господин Монов, убийството на 18-годишната Магдалена от 17-годишен неин съученик разбуни обществото. Какво се случва?
– Искам да изкажа моите съболезнования на семейството на момичето и да поздравя тази майка, която имаше смелостта да огласи своите подозрения. Когато ме поканихте за това интервю потърсих информация и се натъкнах на много страници в социалните мрежи, които призовават към насилие над хубави момичета. Учудващо е, че никой не контролира тази така наречена „тъмна мрежа“.

– Как ще коментирате агресивните тийнейджърски банди, т.нар. „Локали“? Последният случай е побой посред нощ пред Народния театър.
– Такива банди се подвизават не от вчера. Лично аз съм подавал сигнали към съответните органи, мерки не бяха взети и в нашия квартал сами си решихме проблема. Знаехме къде се събират, извикахме по-големи от тях момчета, които отидоха, набиха ги и от година и половина е спокойно. Има една стара поговорка: „Свято място пусто не стои“. По-свято място от детската душа няма. И когато ние не можем да съхраним истинските ценности на това място, там влизат други неща, в случая агресията. От 2006 година науката призна наличието на така наречените „огледални неврони“ в нашия мозък. Всички трябва да приемем, че човек е онова, което вижда и чува. Само си дайте сметка какво вижда и чува съвременното дете.

– Западните психолози алармират за международна мрежа от инфлуенсъри и общности в социалните медии, които промотират мъжкото превъзходство и представят жените като генетично по-нисши. Как си го обяснявате?
-Това, което се случва в общество, е следствие на криворазбран либерализъм, който се изроди в неолиберализъм. Големият проблем е, че пазарът е регулатор на обществените отношения. „Дайте да консумираме“ е нов вид историческия материализъм, нов вид утопия. Когато човекът срещу теб е стока и ти можеш да го продадеш, значи нещо се е случило в ценностната система на обществото. Тя е преобърната или просто се е разрушила.

– Непрекъснато говорим как електронните устройства и технологиите въздействат върху формирането на новите поколения, а ролята на семейството липсва. Какъв е вашият коментар?
– Живеем в реалност, в която детето от раждането си е пред екран. Това, което коментираме днес, е от поне 30 години. Тази неолиберална идеология, която ни беше насадена, превърна имането на вещи във фетиш, хората във вещи. Само вижте каква част от световното богатство в колко малко хора се намира. Това води до жестоки диспропорции. Много е лесно сега да направиш един списък с момиченца и да кажеш – аз мога да ги продам или да ги убия. Пускаш го в социалните мрежи и веднага се намират потребители.

– Може ли да се говори за криза на мъжкото начало, което води до отмъстителност и незачитане на жените?
– Когато започнах да се занимавам с психология, през 70-те години на 20 век, имаше конференция в Париж и изводът още тогава беше, че има промяна на психичния пол. Както в климата, така и в културните архетипи има цикличност. По време на матриархата сме станали уседнало общество. Жената, която единствено можа да ражда и продължава рода, е център на общността и върховната ценност. Неолиберализмът обаче роди ЛГБТ общностите, различните полове и това е разруха. Транссексуалността е издевателство над човешката природа и нормалните ценности. Не може 9-годишни деца да искат химическа кастрация, защото в тяхното тяло имало друг човек. Ето това наложи неолиберализмът. И сега берем плодовете.

– Искате да кажете, жената вече не е ценност?
– Тя е ценност за едни общности, но за други извратени мозъци не е, след като постъпват така с нея. Трябва да се върнем към матриархата, към източника на живота, към тази утроба, която ражда.

– Как да се защитим от агресията? Питам ви не само като психолог, а и като баща на убито момче.
– Трябва превенция на много високо ниво. Сега наричат Доналд Тръмп какъв ли не, но той започна нещо много важно като защитата на традиционните ценности. Неолиберализът е свободия и подигравка с либералната идея.

– Искам да ви върна на сериала „Юношество“. Каква беше първата ви реакция, когато разбрахте какво се показва на екрана?
– Честно ли да кажа? Първо не бих пуснал подобно нещо на екрана и второ – бих пратил авторите му там, където правят опити да се зачене по друг начин. Какво прокламират с този сериал? Най-висшата ценност е животът и той ни е даден веднъж.

Крими драмата, която разтърси Великобритания

Ще излъчват нашумелия сериал „Юношество“ в училищата на Острова

Когато ученик е обвинен в убийството на своя съученичка, семейството му, терапевтът и разследващият детектив се питат: какво всъщност се е случило? Британската крими драма Adolescence („Юношество“) на Netflix разтърси зрителите със своята реалистичност и емоционална дълбочина. Тя излиза на екран на 13 март и четирите епизода имат 24,3 милиона гледания само през първите 4 дни от излъчването.

Първоначалната идея хрумнала на звездата Стивън Греъм след поредица от насилствени престъпления. 12-годишната Ава Уайт била смъртоносно намушкана от 14-годишно момче през 2021 г. в Ливърпул, родния град на Греъм. През 2023 г. 15-годишната Елиан Андам била нападната с кухненски нож от 17-годишния Хасан Сентаму пред търговски център в Кройдън. Актьорът ангажира сценариста Джак Торн да създаде остра драма, която разнищва защо момчетата извършват подобни крайни действия срещу момичета. Резултатът е мъчителната четирисерийна история, която проследява живота на 13-годишния Джейми Милър, който е арестуван за убийството на своята съученичка Кейти, разкривайки скритите опасности, дебнещи в живота на съвременните тийнейджъри. Едно обикновено семейство е изправено пред необикновена трагедия. Родителите на Джейми не са насилници, те са грижовни и обичащи, но въпреки това не успяват да забележат опасните промени в поведението на сина си. Сериалът разкрива как момчето попада под влиянието на онлайн общности, пропагандиращи токсична мъжественост. Сюжетът разкрива как едно външно нормално, но вътрешно податливо дете може да бъде радикализирано, без никой да го забележи.

Филмът е предупреждение, че е необходима открита комуникация и активно участие в живота на децата си. Че трябва да се обръща внимание на емоционалното състояние на тийнейджърите и да се създаде среда, в която те могат да споделят своите чувства и притеснения без страх от осъждане. Британският премиер Киър Стармър смята, че сериалът трябва да бъде гледан и обсъждан в училищата.

Тайните кодове в социалните мрежи

Някои от най-често използваните емотикони в социалните мрежи крият таен смисъл

Череша (🍒) – често се използва с подтекст флирт или за обозначаване на сексуален подтекст.
Праскова (🍑) – символизира задни части, използва се в шеговити или флиртуващи контексти.
Патладжан (🍆) – символизира мъжки полов орган, често използван с други емотикони като капки (💦).
Тако (🌮) – използва се като визуален символ за женски полови органи.
Листо (🍃) – символ за марихуана.
Снежинка (❄️) – в някои среди се използва за кокаин.
Бутилка (🍾) или чаша вино (🍷) – символи за алкохол, често използвани в съобщения, свързани с партита.
Гъба (🍄) – код за халюциногенни вещества.
Огън (🔥) – нещо „яко“, „горещо“ или много популярно, понякога използван и за изразяване на влечение.
Змия (🐍) – предателство или измама.
Сърца (❤️, 💛, 💙, 🖤) – различните цветове могат да символизират различни нива на връзка (приятелство, любов, тъга, отдалеченост).
Синьо сърце (💙) – често обозначаване на „приятелска“ връзка или принадлежност към дадена група.
Ключ (🔑) – „имам ключа към нещо/някого“ – символ на интимност или контрол.
Очи (👀) – „внимавай“, „следя те“ или „нещо се случва“.
Без звук (🔇) – „не казвай на никого“ или „това е тайна“.
Часовник (⌛️) – „времето изтича“, „чакай“, или „нещо ще се случи скоро“.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.