Д-р Стефан Константинов
Активни действия на фронта и в тила белязаха последните седмици. Четем как стотици щурмуват стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете. Народът взема правосъдието в свои ръце. Много ни се щеше да се похвалим, че това е резултат на развитието на здравната ни система, обаче нейните заслуги в случая са второстепенни. На други институции и органи трябва да сме благодарни за всеобщото чувство сред електората, че справедливостта не вирее по тез географски ширини. За това всеки гледа да се оправя със собствени сили.
За разлика от неколцината всезнаещи капацитети, ми е трудно да коментирам трагичния случай. Просто нямам достоверна информация, а в нея е ключът. Абсолютно съм съгласен, че родителите трябва да научат истината. И не толкова убеден, че това ще стане. Хората искат персонална вина. Но я си представете, че всеки си е свършил работата. В същото време всички вкупом са организирани погрешно, което в крайна сметка води до трагедията. Погрешните организатори рядко са преки изпълнители. 4-часова анестезия не е шега работа и грижите за пациента не свършват с извеждането му от операционната. Нито започват с вкарването му в нея. Ние работим с анестезиолози, които лично възприемаме като „летящи холандци“. Щото сме забелязали как след нощно дежурство бързат да се придвижат към други клиники, където са преди обяд. А след обяд пък са в трети. За броя, възрастта и да си кажем честно – понякога компетентността на сестрите, да не отваряме въпрос. Идеална среда за малки и големи гафове. Иначе уличното правосъдие, макар и с разбираеми подбуди, рядко води до добри резултати.
В тила също има напрежение между войсковите части. Научаваме, че Лекарският съюз бил против Здравната каса да финансира директно сестри и акушерки. В становище се обяснява какви отрицателни последици би имало за здравната ни система подобно действие и колко лошо ще се отрази то. Съсловната организация на сестрите и акушерките контраатакува: „Финансирането на амбулаторните практики от НЗОК ще подобри грижата за пациентите и ще нормализира здравната система“.
Ние изчетохме и двете становища. И в двете има верни неща, както и не толкова такива. Мъчихме се, но трудно ни бе да усетим загриженост за подобряване на самата здравна система. По-скоро борба кой в каква позиция да е към дойната крава, известна в обществото като НЗОК. Разбираемо – гарантираното мляко всяка година се увеличава, ама не за всички. А това изнервя. Ние лично бихме подкрепили искането на сестрите, ако ставаше дума за осигуряване на медицински грижи за хората в регионите с недостиг на такива. И то при положение че върви с реформа в степените им на обучение. Ако темата е да се конкурират с лекарите за ресурса на Касата в големите градове на база лимитирани по обхват и качество услуги – там подкрепяме позицията на БЛС. А всъщност този дебат вероятно въобще нямаше да се състои, ако, примерно, началната заплата на сестрите беше три пъти минималната за страната. Ама за това трябват съвсем други реформи, за които много пъти сме писали, работили… и анатемосвани.
„НЗОК: Практики на сестри ще могат да сключват договори, но с личните лекари.“ Това засега е решението, получено след среща в Касата. Желанието на шефа на Касата е съсловните организации да постигнат съгласие. Ха дано… Втората част я знаете.
Не знаем по какъв повод, но на тази среща БЛС пак са обявили, как работят по остойностяване на лекарския труд. Ние, откакто се помним, съюзът все работи по тази цел, все е основна и все резултатите са почти готови. И понеже ни липсва въображение в какво точно се изразява тази работа, се обърнахме към изкуствения интелект с молба да нарисува картинка как вижда работата на БЛС по темата остойностяване на лекарския труд. Споделяме изображението. Но се разграничаваме от него. Допускаме, че AI е бил повлиян от събора на организацията в Несебър.
Да завършим текста с похвални новини. „16 600 жени се прегледаха безплатно за рак на маточната шийка.“ Това рапортуват от Здравното министерство за резултатите от кампанията през последните три месеца на 2024 г. Даже били открити 48 дами, чийто резултат бил суспектен за карцином, и те били насочени за допълнителни изследвания. Ние участвахме като редник в тази кампания и изразяваме съмнения относно точността на данните за откритите суспектни случаи по ред причини. Не става ясно финално рак, предракови състояния (каквито всъщност се търсят с този метод) или резултатите са били просто фалшиво положителни. Обаче ни е напълно ясно, че подобни кампании са нискоефективни и не решават въпроса на скрининга. Просто защото на тях се въртят едни и същи хора, а за добри резултати трябва да се обхване голяма част от населението. И пътят на пациента при всеки от възможните резултати да е пределно ясен. А у нас той си остава все така мъглив и криволичещ между лекари, лечебни заведения, слухове и препоръки от приятели.
* Текстът е публикуван в ag-specialist.com