25.8 C
София
събота, 28 септември 2024 г.
Категории:

Заплашвани членове на сектата „Тракийска църква“ търсят помощ

Религиозна секта, позната като „Тракийска църква“, кара поклонниците си да доверяват на пасторите си парите, бизнеса и имотите си. Така наречените кардинали диктуват семейните отношения и дори дали можеш да си поставиш ваксини. Според бивши членове на организацията основателите Стефан и Цветан Гайд от десетки години фалшифицират история.

Репортаж на Нова тв разкрива тъмните страни на поредната организация, която претендира да е правоприемник на всички западни и източни религиозни институции от времето на апостолите Павел и Андрей от първи век по нашите земи.

Още от 90-те години насам двамата се провъзгласяват за пастори в протестантска църква. Над 30 години по-късно с Нова тв се свърза семейство, което не се чувства в безопасност, пресичайки улицата. Те са родители на три деца. Боряна и Тодор Йотови са високообразовани хора. Тя е специалист в сферата на математиката, той има издателство за детски книги.

„Преди над 20 години, когато влязохме в т.нар. „Тракийска църква“, тази общност беше издънка на протестантска църква. Техни творения са представени за исторически документи, без да присъстват референции. Налице е крупна фалшификация на исторически материали“, разказва тя.

Проф. Николай Овчаров посочва, че няма никаква „Тракийска църква“, а става дума за псевдоучение. „Стефан Гайд твърди, че е разчел тракийския език, но такъв всъщност няма. На Храма на Орфей миналата година се сблъскахме с тяхна проява, имаха ритуал и бяха облечени като жреци. Те обаче са отказали да платят вход за Татул, проявили са агресия. Дали са хора с развинтена фантазия или с психологически проблеми, не знам. Може да става дума и за комерсиални цели“, предположи археологът. Според него те имали претенции и за политическо участие.

Откакто Боряна и Тодор се отказват от сектата, започва психологически тормоз.

„Заплахите са с мутренски маниер, имах инцидент с физическа агресия срещу мен, за да „си затварям устата“, подал съм сигнали. Стефан Гайд и брат му имат нарушения по НК, пране на пари и частни жалби срещу себе си. Хората дават месечни такси десятъци за църквата, става дума за шестцифрени суми“, посочи Тодор.

Боряна и Тодор далеч не са единствените, но останалите не желаят самоличностите им да бъдат разкривани.

Част от тях споделят, че са живели като в мъгла, на бавен огън. Събиранията на сектата се осъществяват в домовете на хора, отворили вратите си за нея, а протичането им преминава в споделяне на преживявания. Срещите са поне два пъти в седмицата, а изповедта е задължителна. Манипулацията се случва чрез много говорене. След първия час изключва критичната мисъл, като умствените защити се неутрализират и говорещият успява без усилия да втълпи своите послания в съзнанията на членовете на общността.

Сред стратегиите е печелене на пълното доверие на човека, когото са си набелязали, отричайки всички други неща, на които имате вяра. Сключване на бракове извън общността води до проблеми.

Дирекция „Вероизповедания“ на МС е издала предписание – да не бъде регистрирана „Тракийска църква“, докато не бъдат редактирани противоречиви текстове от устава на организацията ѝ. Това се случва още през 2014 г. Становището обаче не е прието и църквата е регистрирана от съда.

Според учени-траколози православието се разпространява сред траките доста по-късно, а не в първи век и следователно исканията им да са правоприемници на старите религиозни институции са неоснователни. Религиите у нас продължават да се увеличават и за последните три години те са станали с 24 повече, а общият им брой е 139. Най-много са новопоявилите се евангелски вероизповедания. Увеличават се и будистките вероизповедания.

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини