5.8 C
София
неделя, 20 април 2025 г.
Категории:

Заради безпрецедентните протести МРРБ събра директорите на областните управления

Министерството на регионалното развитие и благоустройството събра на работна среща директорите на Областните пътни управления. На срещата присъства и шефът на АПИ инж. Йордан Вълчев. Очаква се ресорният министър Иван Иванов и екипът му да дадат изявление.

Регионалният министър Иван Иванов обясни след срещата, че подкрепя протестиращите срещу пътните инциденти и е солидарен с тях. „Съвещанието е в отговор на конкретните искания на протестиращите. Ако тръгнем да уволняваме служителите на АПИ, няма да има кой да направи разчети за необходимите ремонти. Ако се докаже, че има някой конкретен виновник, ще бъде санкциониран по най-тежкия начин. В момента доста служители масово напускат заради натиска върху тях, много са стресирани“, коментира Иванов.

По думите му на срещата са обсъдени пътни мерки заради очаквания сериозен поток от автомобили по време на празниците. „Обсъдихме републиканската пътна мрежа и критичните участъци, както и процедурите по избор на изпълнители. Търсим оптимални варианти за разрешаване на наболелите проблеми. Ще се постараем да изтеглим сроковете за обезопасяване на определените 36 критични точки по пътищата. Ще има съвместни екипи на МРРБ и АПИ за оглед на местата, тъй като има различни мнения за дейностите по обезопасяването. На входовете и изходите на големите градове трябва да бъде безопасно заради големия трафик. Поради липсата на договори, не са изпълнени голяма част от дейностите по ремонт, още тази година ще подновим процедурите за избор на изпълнители за поддръжка на пътищата“, обясни той.

Припомняме, че Агенция „Пътна инфраструктура“ публикува карта на участъците, които са опасна пътна зона с концентрация на катастрофи. Има и План за действие за обезопасяване на отсечките. Той ще се актуализира ежеседмично.

В памет на 12-годишната Сияна и други деца, загинали във войната на пътя, се проведоха протести в България. Най-големите от тях – в София и Телиш. А мотото на недоволството бе „България няма деца за убиване!“.

Организаторите посочиха, че основните цели на протеста са:

– Солидарност с протестиращите в село Телиш, които излизат, след като 12-годишната Сияна стана поредната невинна жертва на войната по българските пътища;

– Изразяване на нетърпимост към войната по пътищата, която продължава да отнема много човешки животи и да оставя след себе си много ранени и пострадали;

– Решителни и ефективни мерки, които да спрат безумията по пътищата и безсмислената загуба на човешки живот;

– Справедливост и сигурност на пътя;

– Безопасността на движението по пътищата да бъде призната за национален приоритет;

– Отговорност на пътя;

– Отдаване на почит към всички загинали в пътни инциденти в България, както и съпричастност към пострадалите в катастрофи.

Тежката катастрофа, при която загина 12-годишното дете, стана на 31 март на участък от главния път в местността Хумата. Пътният инцидент бе между тежкотоварен камион и лек автомобил. Катастрофата стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на войната по пътищата. Министерският съвет взе решение за обезопасяване на 36 критични пътни участъка в страната.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.