27.8 C
четвъртък, 20 юни 2024 г.

Златни момичета! Българските грации спечелиха евротитла и три медала

Феноменален успех записа българският национален отбор по художествена гимнастика на европейското първенство в Унгария, като взе всички златни медали в многобоя.

Грациите ни в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева изиграха безгрешно композициите си с пет обръча и с три ленти/две топки, като регистрираха най-високи оценки и при двете си появи на килима.

Съдиите им дадоха рекордните 39.150 точки за обръчите и 34.850 за смесеното съчетание.

Възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева играха много стабилно и концентрирано. Те са европейски шампионки в многобоя от Баку 2023 и сега защитиха титлата си.

На второ място се нареди Италия със 71.200 (38.900 на пет обръча и 32.300 на три ленти/две топки), а на трето е Испания със 71.200 (36.750 и 34.450).

Едни от фаворитките за медали – ансамбълът на Израел – допусна грешки в съчетанието си с ленти и топки и остана на шесто място.

Освен това България защити и отборната си титла с 343.150 точки, пред Италия и Израел. Тимът е в състав ансамбъл жени, Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева.

До момента от шампионата страната има пет медала. Стилияна Николова спечели титлата в многобоя при жените, ансамбълът също стана шампион в многобоя, а отборно също сме първи. Дара Малинова взе сребро на лента, а Магдалена Вълкова бронз на топка на финалите на отделните уреди при девойките.

Титла и още три медала спечелиха българските грации във финалите на уредите на европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща. След триумфа в индивидуалния многобой, при ансамблите и в отборното класиране вчера, днес и трите ни придставителки взеха поне по едно отличие.

Боряна Калейн се отличи с титла и бронзов медал. Тя спечели безапелационно надпреварата на обръч, като получи оценка от 35.250 т. И това е първи златен медал за България на този уред от континентално първенство, откакто през 1988 г. във Финландия на първо място завършиха едновременно Адриана Дунавска и Бианка Панова.

Второто място пък бе за абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова с 34.950, а трета остана украинката Таися Онофричук с 34.900.

Калейн спечели още едно отличие – бронзово, във финала на бухалки, след като получи за изпълнението си 32.900. А дебютантката Елвира Краснобаева допусна грешки и остана на 7-ата позиция. Тук титлата бе за израелката Даниела Мунитс с 33.400, а среброто за Лилиана Левинска (Пол) с 32.950.

Краснобаева все пак ознаменува своя дебют с медал, като спечели бронза на последния уред – лентата. Тя получи 33.700, а веднага след нея се класира Стилияна Николова с 33.500. Първите две места бяха за Даря Варфоломеев (Гер) с 34.400 и София Рафаели (Ит) с 33.950.

Единствено на топка българските грации не успяха да влязат в Топ 3 – Стилияна Николова, завърши на пето място с 33.550. Призовата тройка пък е Рафаели (35.350), Фани Пигнички (Унг, 34.850) и Мунитс (34.250).

По-късно днес са финалите на отделните съчетания при ансамблите.