6.2 C
София
сряда, 4 декември 2024 г.

Сорос и либералното убежище Bluesky

Алекс Сорос и Хума Абедин скоро може да станат най-влиятелната двойка в лагера на Демократическата партия

Започва пренареждане на парчетата от разбития пъзел на Демократическата партия след загубата на Белия дом и двете камари на Конгреса. Ляволибералните сили се прегрупират за втория президентски мандат на Доналд Тръмп – към нови лидери и медийни платформи.

Докато Тръмп събира управленски екип от MAGA лоялисти и Алфа личности, демократите търсят причини и виновници за изборния разгром. Повдигат се болезнени въпроси относно изхарчените близо $1,5 милиарда в 15-седмичната кампания на Камала Харис, вкл. за самолетни полети, интервюта при симпатизиращи водещи и подкрепа от шоубизнес звезди.

На сцената излизат лица като 39-годишния Алекс Сорос, които не са директно натоварени с негативи. Поражението на Джо Байдън и Камала Харис разклати репутацията на висшите им поддръжници – президентските семейства Обама и Клинтън, вечната Нанси Пелоси. Именно Пелоси – конгресмен от 37 години и две десетилетия лидер на демократите в долната камара, е сочена като главен фактор за „пожарната“ рокада на Байдън с Харис. Сега Нанси не поема вина, а отсъжда, че смяната на кандидатите трябвало да стане по-рано. Нещо повече, тя дава заявка за преизбиране през 2026 година, когато ще е на 86.

Алекс Сорос, наследил инвестиционната, филантропска империя на баща си Джордж Сорос и ролята на мегаспонсор на Демократическата партия, очевидно се активизира. В социалните мрежи той сподели статистика, обясняваща триумфалното завръщане на Тръмп като глобална тенденция – тази година на всички избори от Америка през Европа до Азия управляващите бяха наказани. Общите причини са лошо управление, икономически и социални кризи, инфлация и миграция. Специално в Щатите това е първи случай от над 120 години, когато управляваща партия губи три поредни вота.

Младият продължител на ляволибералните и прогресивни възгледи на 94-годишния Джордж Сорос влезе и в дебата по причините за изборния крах. „Прекалено много демократи спорят помежду си относно тактиките на кампанията, защото това е по-лесно, отколкото да приемат, че Тръмп беше подценен – пише Алекс. – Тръмп беше „суперкандидат“ с нарастваща привлекателност за по-широкия електорат, вероятно отвъд обсега и на двете партии. Избраният президент постигна по-добри резултати от своята Републиканска партия из цялата страна.“

Семейство Сорос наля поне $60 милиона за кампании на демократите тази година, декларира подкрепа за преизбиране на Байдън и след смяната му застана зад Камала Харис. В световен мащаб чрез фондация „Отворено общество“ и партньорски организации Сорос инвестира годишно около $1,5 милиарда за демокрация и човешки права. Специално в САЩ семейството подкрепя лявопрогресивни политики, вкл. в съдебната система чрез подкрепа за кандидати на регионално ниво.

След завръщането на Тръмп се очертават трудни години за всички източници на „мека сила“ и техните бенефициенти по света. Комплиментът към Тръмп едва ли ще помогне на Алекс, но при всички положения младият Сорос се очертава като едно от новите лица, които ще изместят „Старата гвардия“ на демократите. Алекс и неговата годеница Хума Абедин – 49-годишна бивша дясна ръка на Хилари Клинтън, вероятно ще станат новата най-влиятелна двойка в левия политически спектър.

Либерално-прогресивният лагер търси не само нови лидери, а също алтернативни платформи, след като традиционните медии загубиха публично доверие заради своята пристрастност и се оказаха безполезни в битката срещу Тръмп. Като форма на протест и съпротива, левите започват бойкот на социалната мрежа Х (бившият Twitter), притежаваната от близкия съратник на Тръмп и бъдеща фигура в правителството Илон Мъск.

Като ново убежище и „балон“ за изолиране от „крайнодесни, расисти, конспиратори“ се очертава социалната мрежа Bluesky. Тя стартира през февруари, много наподобява Х и в седмицата след изборите отчете скок от близо 2,5 млн. регистрации, увеличавайки ползвателите си до 16 млн. Друга алтернатива – Threads, отговорът на Meta и Facebook срещу Х/Twitter, регистрира 15 млн. нови потребители от началото на ноември.

„Блускай“ е проект от 2019 на бившия директор в „Туитър“ Джак Дорси, но се отделя през 2022 г. след придобиването от Мъск. От новата платформа твърдят, че социалните мрежи са твърде важни, за да бъдат контролирани от няколко корпорации. Представят се като децентрализирана отворена мрежа, която използва независими сървъри с цел да избегне форми на външен натиск и контрол. Изпълнителен директор е 33-годишната Джей Грейбър, софтуерен инженер, родена в щата Оклахома, дъщеря на китайка и швейцарец. В борда на директорите влизат три известни фигури от технологичния бранш.

Бягството от Туитър след изборите засега има скромни измерения – малко над сто хиляди закрити профили. То обаче е насърчавано от традиционните либерални медии, които усърдно рекламират Блускай.

Процесът на препарцелиране не е новост, но има различна посока. Допреди 2–3 години социалните мрежи бяха тотално доминирани от либералните демократи, които заглушаваха новини и коментари от противниковия лагер. След изборите през 2020 година и щурма на Конгреса от 6 януари 2021 започна бягство на привържениците на Тръмп към алтернативни нови мрежи като Parler и Gab, които се сблъскаха с технологични и финансови спънки от гигантите в технологичния сектор. През 2022 г. Тръмп създаде платформата Truth Social, а Мъск придоби Х и реабилитира дясноконсервативния глас.

Теодор ЦЕКОВ

Снимка: Spletnik.ru

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img